Vishay/Dale RNC60H5052BSB14
RNC60H5052BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H5052BSB14
Brief Description
RES 50.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H5052BSB14.pdf
Availability of RNC60H5052BSB14
QUANTITY
RNC60H5052BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H5052BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H5052BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H5052BSB14
Related LinksRNC60H5, RNC60H5052BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H5052BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H5052BSB14
TWEEZER FLAT WAFER 39A 4.84" datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 300MA 120 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
A22TK-2LR-12-03 datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 600V 100A CHAS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf