Vishay/Dale RNC60H5233FSB14
RNC60H5233FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H5233FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 523K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H5233FSB14.pdf
Availability of RNC60H5233FSB14
QUANTITY
RNC60H5233FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H5233FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H5233FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H5233FSB14
Related LinksRNC60H5, RNC60H5233FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H5233FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H5233FSB14
IC ADC 10BIT 210KHZ W/SD 8-MSOP datasheet.pdf
DISPLAY OLED 128X64 4BIT 1.0 GRN datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
THERM 25 OHM 265V PTC RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM DO204AL datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC DO214AB datasheet.pdf
2X6 MAG45 OFFSET GIGABIT W/LED'S datasheet.pdf
RES SMD 193 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
NEW GI CONN2.5 PLUG HSG 8P YLW datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN M12 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf