Vishay/Dale RNC60H53R6FSRE6
RNC60H53R6FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H53R6FSRE6
Brief Description
RES 53.6 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H53R6FSRE6.pdf
Availability of RNC60H53R6FSRE6
QUANTITY
RNC60H53R6FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H53R6FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H53R6FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H53R6FSRE6
Related LinksRNC60H5, RNC60H53R6FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H53R6FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H53R6FSRE6
CAP CER 3900PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
ANT GPS TRUNK MT 1.575GHZ W/BRKT datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 775MA 160 MOHM datasheet.pdf
ADAPTER SELF-LOCK STRAIGHT 17/E datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 10.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
AAA HOLDER W/COIL SPRING SMT datasheet.pdf
3MM SEALED LITEPIPE LENS ASSY datasheet.pdf