Silicon Labs SI7021-A20-GM
SI7021-A20-GM picture photo
Mfg. Part Number
SI7021-A20-GM
Brief Description
IC TEMP SENSOR RH 3% 6DFN
Datasheet Download
SI7021-A20-GM.pdf
Availability of SI7021-A20-GM
QUANTITY
SI7021-A20-GM Order Process
Ship out your order
Specifications of SI7021-A20-GM
Internal Part NumberEIS-SI7021-A20-GM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductInternet of Things
PCN Design/SpecificationPB-1506261 26/Jun/2015
Humidity Sensor Update 15/Sep/2015
PCN Assembly/OriginPCN-1501261 26/Jan/2015
Standard Package1
Sensor TypeHumidity, Temperature
Humidity Range0 ~ 100% RH
Output TypeI²C
Output12b
Accuracy±3% RH
Response Time18S
Sensitivity-
Voltage - Supply1.9 V ~ 3.6 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI7021-A20-GM
Related LinksSI7021, SI7021-A20-GM Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI7021-A20-GM Details Description
Related parts for SI7021-A20-GM
CONN RECEPT RT ANG 12POS 2MM TIN datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
ENERCHIP EH SEH EVAL KIT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
IC I-CODE SLI UNCASED FOIL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 36POS .178M datasheet.pdf
RES 193 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf