Vishay/BCcomponents WKP102MCPRNAKR
WKP102MCPRNAKR picture photo
Mfg. Part Number
WKP102MCPRNAKR
Brief Description
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKP102MCPRNAKR.pdf
Availability of WKP102MCPRNAKR
QUANTITY
WKP102MCPRNAKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP102MCPRNAKR
Internal Part NumberEIS-WKP102MCPRNAKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP102MCPRNAKR
Related LinksWKP102M, WKP102MCPRNAKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP102MCPRNAKR Details Description
Related parts for WKP102MCPRNAKR
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 4' YEL datasheet.pdf
IC TXRX HOTLINK 100LQFP datasheet.pdf
LABEL 3X2" RED ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 75.5MA 38 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf