Vishay/Dale RNC60H5492BSB14
RNC60H5492BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H5492BSB14
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H5492BSB14.pdf
Availability of RNC60H5492BSB14
QUANTITY
RNC60H5492BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H5492BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H5492BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H5492BSB14
Related LinksRNC60H5, RNC60H5492BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H5492BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H5492BSB14
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 10NS 32QFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2312 datasheet.pdf
RES 512 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LAMP 5MM RED 624NM CLR datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf