Vishay/Dale RNC60H5621BSB14
RNC60H5621BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H5621BSB14
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H5621BSB14.pdf
Availability of RNC60H5621BSB14
QUANTITY
RNC60H5621BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H5621BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H5621BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H5621BSB14
Related LinksRNC60H5, RNC60H5621BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H5621BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H5621BSB14
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
LOW ANGLE RING LIGHT 46MM15DEG datasheet.pdf
TRANS 2NPN 65V 0.1A 6TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BREADBOARD SMALL BLUE datasheet.pdf
OUTER TERMINAL 1 ROW TYPE datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf