Vishay/Dale RNC60H6041DSRE6
RNC60H6041DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6041DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6041DSRE6.pdf
Availability of RNC60H6041DSRE6
QUANTITY
RNC60H6041DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6041DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H6041DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6041DSRE6
Related LinksRNC60H6, RNC60H6041DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6041DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H6041DSRE6
CAP CER 15PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
10P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.9A 53 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 22POS 1MM R/A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf