Vishay/Dale RNC60H6042FRB14
RNC60H6042FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6042FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6042FRB14.pdf
Availability of RNC60H6042FRB14
QUANTITY
RNC60H6042FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6042FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H6042FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6042FRB14
Related LinksRNC60H6, RNC60H6042FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6042FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H6042FRB14
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FUSE MOD 700A 700V BLADE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS INLINE PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 740MA 350 MOHM datasheet.pdf