Vishay/Dale RNC60H6260DSRE6
RNC60H6260DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6260DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 626 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6260DSRE6.pdf
Availability of RNC60H6260DSRE6
QUANTITY
RNC60H6260DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6260DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H6260DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)626
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6260DSRE6
Related LinksRNC60H6, RNC60H6260DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6260DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H6260DSRE6
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 16QSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS PIN datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 24VOUT 10W datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 3/4-48" BLUE datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 60FBGA datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf