Vishay/Dale RNC60H6260DSRE6
RNC60H6260DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6260DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 626 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6260DSRE6.pdf
Availability of RNC60H6260DSRE6
QUANTITY
RNC60H6260DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6260DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H6260DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)626
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6260DSRE6
Related LinksRNC60H6, RNC60H6260DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6260DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H6260DSRE6
CONN CARDEDGE 56POS .156 X .140 datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144HQFP datasheet.pdf
QKE III HDR RA GXT WOL datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONV DC/DC +/-12V +/-30MA SIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
AM60501-500-149 LOC CYL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
E4/STM-1 TRANSFORMER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf