Vishay/Dale RNC60H6422BSB14
RNC60H6422BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6422BSB14
Brief Description
RES 64.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6422BSB14.pdf
Availability of RNC60H6422BSB14
QUANTITY
RNC60H6422BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6422BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H6422BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)64.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6422BSB14
Related LinksRNC60H6, RNC60H6422BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6422BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H6422BSB14
TRIMMER 1K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY 2" BLK 48" 5 PC datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER PREC 48-LLP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN IDC 3POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
CABLE 25COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23 datasheet.pdf