Vishay/Dale RNC60H6491BSB14
RNC60H6491BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6491BSB14
Brief Description
RES 6.49K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6491BSB14.pdf
Availability of RNC60H6491BSB14
QUANTITY
RNC60H6491BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6491BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H6491BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6491BSB14
Related LinksRNC60H6, RNC60H6491BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6491BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H6491BSB14
CAP FILM 6800PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/3V 0.15A 10MLF datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 120V datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 100' datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 13-40V 620MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 135 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 30MA 60 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf