Vishay/Dale RNC60H6812DSRE6
RNC60H6812DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6812DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68.1K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6812DSRE6.pdf
Availability of RNC60H6812DSRE6
QUANTITY
RNC60H6812DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6812DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H6812DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6812DSRE6
Related LinksRNC60H6, RNC60H6812DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6812DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H6812DSRE6
RES SMD 12.7K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 18-DIP datasheet.pdf
WIPES ANTISTATC CAN OF 60, 12 CT datasheet.pdf
CAP THIN FILM 11PF 50V 1210 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
RES 590K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
WDD DESOLDERING STATION 120V datasheet.pdf
CONN TRIAX PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf