Vishay/Dale RNC60H6982FSB14
RNC60H6982FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6982FSB14
Brief Description
RES 69.8K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6982FSB14.pdf
Availability of RNC60H6982FSB14
QUANTITY
RNC60H6982FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6982FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H6982FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6982FSB14
Related LinksRNC60H6, RNC60H6982FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6982FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H6982FSB14
DEKAFIX GW 5 MARKED 150 50/CD datasheet.pdf
PROTECT HEADER RT ANG 20 CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V BP 1206 datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf