Vishay/Dale RNC60H7000BSB14
RNC60H7000BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7000BSB14
Brief Description
RES 700 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7000BSB14.pdf
Availability of RNC60H7000BSB14
QUANTITY
RNC60H7000BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7000BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7000BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)700
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7000BSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7000BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7000BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7000BSB14
IC REG LDO 3.1V 0.15A 8DSBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 100 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CHOKE WIDE BAND 3 TURNS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
D4N-8B32 datasheet.pdf
LOCATOR, (.371) datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf