Vishay/Dale RNC60H7062DSB14
RNC60H7062DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7062DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 70.6K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7062DSB14.pdf
Availability of RNC60H7062DSB14
QUANTITY
RNC60H7062DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7062DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7062DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7062DSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7062DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7062DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7062DSB14
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3V 3W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU COMP 18-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MODULAR CONTACT SMD FEMALE datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2414 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 2UF RADIAL datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 3-10PF 100V SMD datasheet.pdf