Vishay/Dale RNC60H7153FSRE6
RNC60H7153FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7153FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 715K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7153FSRE6.pdf
Availability of RNC60H7153FSRE6
QUANTITY
RNC60H7153FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7153FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H7153FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7153FSRE6
Related LinksRNC60H7, RNC60H7153FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7153FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H7153FSRE6
RES 18 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 7.68 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 80MA US6 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.2A 8DFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A ROCKER datasheet.pdf