Vishay/Dale RNC60H7322DSB14
RNC60H7322DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7322DSB14
Brief Description
RES 73.2K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7322DSB14.pdf
Availability of RNC60H7322DSB14
QUANTITY
RNC60H7322DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7322DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7322DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)73.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7322DSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7322DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7322DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7322DSB14
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2.81A 120 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 35A LDPAK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 50MA 700 MOHM datasheet.pdf