Vishay/Dale RNC60H7501FRB14
RNC60H7501FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7501FRB14
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7501FRB14.pdf
Availability of RNC60H7501FRB14
QUANTITY
RNC60H7501FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7501FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7501FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7501FRB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7501FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7501FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H7501FRB14
MOSFET N-CH 200V 58A TO-247AD datasheet.pdf
IC OCT D-TYP TRANSP LATCH 20-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMA datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 1K OHM 20SSOP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE PIN datasheet.pdf