Vishay/Dale RNC60H7591DSB14
RNC60H7591DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7591DSB14
Brief Description
RES 7.59K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7591DSB14.pdf
Availability of RNC60H7591DSB14
QUANTITY
RNC60H7591DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7591DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7591DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.59k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7591DSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7591DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7591DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7591DSB14
MARKER TIE 18LB WR BLK 4.6" datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL LC2MOS 24-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
IC OSC TIMER DUAL 100KHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES 105 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf