Vishay/Dale RNC60H7680BSB14
RNC60H7680BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7680BSB14
Brief Description
RES 768 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7680BSB14.pdf
Availability of RNC60H7680BSB14
QUANTITY
RNC60H7680BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7680BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7680BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7680BSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7680BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7680BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7680BSB14
MINITEK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
PLIERS 7" datasheet.pdf
RES 16 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS RT ANG W/PIN datasheet.pdf
VARISTOR 675V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 9POS SNGL SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CONN HDR datasheet.pdf
FUSE 4A 250VAC C310T AXIAL datasheet.pdf