Vishay/Dale RNC60H7683FSB14
RNC60H7683FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7683FSB14
Brief Description
RES 768K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7683FSB14.pdf
Availability of RNC60H7683FSB14
QUANTITY
RNC60H7683FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7683FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7683FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7683FSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7683FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7683FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7683FSB14
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE A 22POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SU 9H datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE PIN datasheet.pdf