Vishay/Dale RNC60H7962BSRE6
RNC60H7962BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7962BSRE6
Brief Description
RES 79.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7962BSRE6.pdf
Availability of RNC60H7962BSRE6
QUANTITY
RNC60H7962BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7962BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H7962BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)79.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7962BSRE6
Related LinksRNC60H7, RNC60H7962BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7962BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H7962BSRE6
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .050" STR PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 500K OHM 0.8W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD323 datasheet.pdf
BATTERY IND ALKALINE AA datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
68UF 450V 21X38MM 85C 10000H datasheet.pdf