Vishay/Dale RNC60H8020BSB14
RNC60H8020BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8020BSB14
Brief Description
RES 802 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8020BSB14.pdf
Availability of RNC60H8020BSB14
QUANTITY
RNC60H8020BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8020BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H8020BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)802
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8020BSB14
Related LinksRNC60H8, RNC60H8020BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8020BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H8020BSB14
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC CODEC AC'97 2CH 2.3 48-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 3.2W 12V datasheet.pdf
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 50POS datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 16-20 AWG SLVR datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 70MA 34 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 10ppm 8pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf