Vishay/Dale RNC60H8060BSB14
RNC60H8060BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8060BSB14
Brief Description
RES 806 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8060BSB14.pdf
Availability of RNC60H8060BSB14
QUANTITY
RNC60H8060BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8060BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H8060BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8060BSB14
Related LinksRNC60H8, RNC60H8060BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8060BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H8060BSB14
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TAPE MASKING/STUCCO 1.88"X 45YD datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
KRIMPING DIES ATP-NC-1610-E2 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.05K OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 1.05KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf