Vishay/Dale RNC60H8252FRB14
RNC60H8252FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8252FRB14
Brief Description
RES 82.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8252FRB14.pdf
Availability of RNC60H8252FRB14
QUANTITY
RNC60H8252FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8252FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H8252FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8252FRB14
Related LinksRNC60H8, RNC60H8252FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8252FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H8252FRB14
IC SRL CONFG EEPROM 256K 20-PLCC datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 29.4A 2 MOHM TH datasheet.pdf