Vishay/Dale RNC60H8660FSRE6
RNC60H8660FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8660FSRE6
Brief Description
RES 866 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8660FSRE6.pdf
Availability of RNC60H8660FSRE6
QUANTITY
RNC60H8660FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8660FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H8660FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)866
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8660FSRE6
Related LinksRNC60H8, RNC60H8660FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8660FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H8660FSRE6
06 DUAC PLUG HSG 94V-0 FR/HANG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 2POS datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 0.4W 0207 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 210POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf