Vishay/Dale RNC60H88R7BSRE6
RNC60H88R7BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H88R7BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.7 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H88R7BSRE6.pdf
Availability of RNC60H88R7BSRE6
QUANTITY
RNC60H88R7BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H88R7BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H88R7BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H88R7BSRE6
Related LinksRNC60H8, RNC60H88R7BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H88R7BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H88R7BSRE6
TRANS PNP 120V 15A TO3 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 520MA SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
INDICATOR 12V 16MM FLUSH GREEN datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
BCF 3.81/16/180F SN GN BX datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/07/90 3.5SN BK TU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf