Vishay/Dale RNC60H88R7FSRE6
RNC60H88R7FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H88R7FSRE6
Brief Description
RES 88.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H88R7FSRE6.pdf
Availability of RNC60H88R7FSRE6
QUANTITY
RNC60H88R7FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H88R7FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H88R7FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H88R7FSRE6
Related LinksRNC60H8, RNC60H88R7FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H88R7FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H88R7FSRE6
CONN RECEPT 11POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R SOT23-5 datasheet.pdf
IC VCXO DTV/SET-TOP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 15POS datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf