Vishay/Dale RNC60H8982BSB14
RNC60H8982BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8982BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 89.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8982BSB14.pdf
Availability of RNC60H8982BSB14
QUANTITY
RNC60H8982BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8982BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H8982BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)89.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8982BSB14
Related LinksRNC60H8, RNC60H8982BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8982BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H8982BSB14
CAP TANT 2200UF 6.3V 10% 5829 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 6W D2PAK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 237K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FREQUENCY SYNTHESIZER 6PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
CONN HEADER 16 POS 2.54 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf