Panduit S250-12R-C
S250-12R-C picture photo
Mfg. Part Number
S250-12R-C
Manufacturer
Product Category
Terminals - Ring Connectors
Brief Description
TRM RNG TUBE N INS 250 KCMIL 1/2
Datasheet Download
S250-12R-C.pdf
Availability of S250-12R-C
QUANTITY
S250-12R-C Order Process
Ship out your order
Specifications of S250-12R-C
Internal Part NumberEIS-S250-12R-C
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Ring Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeFlat Sided
Stud/Tab Size1/2 Stud
Thickness0.140" (3.56mm)
Width - Outer Edges1.170" (29.72mm)
Length - Overall1.010" (25.65mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Funnel Opening
Wire Gauge250 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
Color-
Contact MaterialCopper
Contact FinishTin
Insulation Diameter-
Material - Insulation-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S250-12R-C
Related LinksS250-, S250-12R-C Datasheet, Panduit Distributor
S250-12R-C Details Description
Related parts for S250-12R-C
IC TXRX RS-485 PRO-BUS 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf