Vishay/Dale RNC60H9101BSRE6
RNC60H9101BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H9101BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H9101BSRE6.pdf
Availability of RNC60H9101BSRE6
QUANTITY
RNC60H9101BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H9101BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H9101BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H9101BSRE6
Related LinksRNC60H9, RNC60H9101BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H9101BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H9101BSRE6
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 24.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf
ADC 8BIT 1CH 200-500KSPS SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
MINITEK II RA HDR datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC988LP3E datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf