Vishay/Dale RNC60H9761BSB14
RNC60H9761BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H9761BSB14
Brief Description
RES 9.76K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H9761BSB14.pdf
Availability of RNC60H9761BSB14
QUANTITY
RNC60H9761BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H9761BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H9761BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H9761BSB14
Related LinksRNC60H9, RNC60H9761BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H9761BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H9761BSB14
TVS DIODE 6.4VWM 14.5VC SMC datasheet.pdf
IC CTRLR VRM8.5 PWM TRPL 28-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100 DL R/A TIN datasheet.pdf
IC MPU M680X0 40MHZ 184CQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
ANT OMNI STICK 8DBI N MALE datasheet.pdf
MINI SERIAL ATTCH SCSI CONN INT datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf