Vishay/Dale RNC60H9763FSRE6
RNC60H9763FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H9763FSRE6
Brief Description
RES 976K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H9763FSRE6.pdf
Availability of RNC60H9763FSRE6
QUANTITY
RNC60H9763FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H9763FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H9763FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H9763FSRE6
Related LinksRNC60H9, RNC60H9763FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H9763FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H9763FSRE6
RES 22K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 6.8K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC QUAD NANOPWR COMP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 2MHZ 12DIP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 47POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf