Vishay/Dale RNC60J1003BSRE6
RNC60J1003BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1003BSRE6
Brief Description
RES 100K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1003BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1003BSRE6
QUANTITY
RNC60J1003BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1003BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1003BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1003BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1003BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1003BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1003BSRE6
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V D2PAK datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 41VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 10K OHM 14SOIC datasheet.pdf
MAGKRIMP SPLICE 165K-230K CMA datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN RECEPT 36POS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX14932 datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf