Vishay/Dale RNC60J1042BSRE6
RNC60J1042BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1042BSRE6
Brief Description
RES 10.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1042BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1042BSRE6
QUANTITY
RNC60J1042BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1042BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1042BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1042BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1042BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1042BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1042BSRE6
CASE PLSTC YLW 14.85"L X 12.15"W datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLEAR/GREEN datasheet.pdf
BUZZER ELEMENT PIEZO 2.9KHZ 35MM datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC 12V 12850RPM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
300MM NPN 0.5M CONNECTOR datasheet.pdf