Vishay/Dale RNC60J1053BSB14
RNC60J1053BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1053BSB14
Brief Description
RES 105K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1053BSB14.pdf
Availability of RNC60J1053BSB14
QUANTITY
RNC60J1053BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1053BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1053BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1053BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1053BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1053BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1053BSB14
IDC CABLE-ASR30G/ AE34G / ASR30G datasheet.pdf
Connector Receptacle 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC TRANSCVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 9R 2.75KV datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 418MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP 300F -5% +10% 2.3V T/H datasheet.pdf