Vishay/Dale RNC60J1053BSRE6
RNC60J1053BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1053BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 105K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1053BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1053BSRE6
QUANTITY
RNC60J1053BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1053BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1053BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1053BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1053BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1053BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1053BSRE6
MOSFET N-CH 28V 11.4A 8-SOIC datasheet.pdf
ADAPTER 32-PLCC TO 32-DIP SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 15 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf