Vishay/Dale RNC60J1063BSB14
RNC60J1063BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1063BSB14
Brief Description
RES 106K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1063BSB14.pdf
Availability of RNC60J1063BSB14
QUANTITY
RNC60J1063BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1063BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1063BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)106k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1063BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1063BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1063BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1063BSB14
RES ARRAY 8 RES 68 OHM 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 026 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263AB datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1927BGA datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS DUAL SMD datasheet.pdf