Vishay/Dale RNC60J1070BSB14
RNC60J1070BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1070BSB14
Brief Description
RES 107 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1070BSB14.pdf
Availability of RNC60J1070BSB14
QUANTITY
RNC60J1070BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1070BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1070BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)107
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1070BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1070BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1070BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1070BSB14
RES 3.01M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG ISO 8SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 560PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN 5MM TERMINAL BLOCK 15POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 350.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf