Vishay/Dale RNC60J1093BSB14
RNC60J1093BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1093BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 109K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1093BSB14.pdf
Availability of RNC60J1093BSB14
QUANTITY
RNC60J1093BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1093BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1093BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)109k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1093BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1093BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1093BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1093BSB14
RES SMD 15.8K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 3A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
SCREW #6-32X.625 BR/STEEL datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & FINISH DISC 6" A VFN datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 110A SP3 datasheet.pdf