Vishay/Dale RNC60J10R2BSB14
RNC60J10R2BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J10R2BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J10R2BSB14.pdf
Availability of RNC60J10R2BSB14
QUANTITY
RNC60J10R2BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J10R2BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J10R2BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J10R2BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J10R2BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J10R2BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J10R2BSB14
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG UNI -37DB datasheet.pdf
IC REG LDO 4.75V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 28-31AWG TAB TWST datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.3A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 230MA 900 MOHM datasheet.pdf