Vishay/Dale RNC60J1111BSB14
RNC60J1111BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1111BSB14
Brief Description
RES 1.11K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1111BSB14.pdf
Availability of RNC60J1111BSB14
QUANTITY
RNC60J1111BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1111BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1111BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1111BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1111BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1111BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1111BSB14
SYSTEM MARKING 100MM SPECL PRNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENS FIBER OPTIC SCREW SHAPED M6 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FEP WIRE 20AWG OR 500' datasheet.pdf
RES 2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 160A 1200VDC 1C/A116 SST AR datasheet.pdf