Vishay/Dale RNC60J1151BSB14
RNC60J1151BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1151BSB14
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1151BSB14.pdf
Availability of RNC60J1151BSB14
QUANTITY
RNC60J1151BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1151BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1151BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1151BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1151BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1151BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1151BSB14
IC LED Driver Linear 12mA 16-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR OPTO TRANS 1MM REFL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB datasheet.pdf
LIGHT PIPE SGL LEVEL 2ARRAY datasheet.pdf
RES 5.05 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 20NS 20DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
TAP SWITCH DIALS D94103-3 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CRIMP TOOL 10-589503-12 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf