Vishay/Dale RNC60J1202BSB14
RNC60J1202BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1202BSB14
Brief Description
RES 12K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1202BSB14.pdf
Availability of RNC60J1202BSB14
QUANTITY
RNC60J1202BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1202BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1202BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1202BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1202BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1202BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1202BSB14
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY 15P BLUE datasheet.pdf
TERMINAL BLK 6POS 5.08MM 45DEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZ 7.62HP/12/180F SN BK BX datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf