Vishay/Dale RNC60J1212BSRE6
RNC60J1212BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1212BSRE6
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1212BSRE6.pdf
Availability of RNC60J1212BSRE6
QUANTITY
RNC60J1212BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1212BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60J1212BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1212BSRE6
Related LinksRNC60J1, RNC60J1212BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1212BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60J1212BSRE6
RES 121 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 3.1 OHM datasheet.pdf
IC INVERTER CONTROL SSOP-B20 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 9.4MM datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT3090 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf