Vishay/Dale RNC60J1242DSB14
RNC60J1242DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1242DSB14
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1242DSB14.pdf
Availability of RNC60J1242DSB14
QUANTITY
RNC60J1242DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1242DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1242DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1242DSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1242DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1242DSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1242DSB14
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC 8051 MCU 96K FLASH 48-QFP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 54MA 59 OHM TH datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 4.4NH 1.6A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 17POS INLINE PIN datasheet.pdf