Vishay/Dale RNC60J1260BSB14
RNC60J1260BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1260BSB14
Brief Description
RES 126 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1260BSB14.pdf
Availability of RNC60J1260BSB14
QUANTITY
RNC60J1260BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1260BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1260BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)126
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1260BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1260BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1260BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1260BSB14
SWITCH PLNGR SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf