Diodes Incorporated SMBJ30CA-13
SMBJ30CA-13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ30CA-13
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB
Datasheet Download
SMBJ30CA-13.pdf
Availability of SMBJ30CA-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ30CA-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ30CA-13
Internal Part NumberEIS-SMBJ30CA-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ30CA-13
Related LinksSMBJ3, SMBJ30CA-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMBJ30CA-13 Details Description
Related parts for SMBJ30CA-13
RES SMD 51 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 18-22AWG TIN datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 20% 0603 datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL AUDIO 16-TQFN datasheet.pdf
TAPE DBL COAT FOAM 12"X5YD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 140K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf